Fast Fashion znamená v doslovném překladu rychlá móda. Určitě jste o tomto tématu už slyšeli. Využívají jí téměř všechny obchody s oblečením, které si můžete vybavit. Dneska si to trochu více rozebereme, ukážeme si dopad této módy na životní prostředí a nahlédneme do jejího zákulisí.
Dopad na životní prostředí
Rychlá móda je jedním z největších znečišťovatelů prostředí, ve kterém žijeme – vody, půdy, ovzduší. Každý rok vyrobí přes dva miliony tun odpadu, není to šílené? Například na výrobu obyčejných džínů se spotřebuje až 4 tisíce litrů vody, ale i přesto nejsou kvalitní, nevydrží dlouhou dobu a zvyšuje se míra konzumerismu.
Ze zákulisí výroby
Lidé pracující pro tyto firmy vyrábí oblečení v extrémních podmínkách. Aby výroba vyšla co nejlevněji, zaměstnávají lidé ze zemí třetího světa – málo vyspělých. Peníze, které dostávají jsou nedostatečné. Pracují na zemi i 20 hodin denně a vydělají si sotva na živobytí. Už několikrát se na internetu objevily zprávy o tom, že kvůli této „otročině“ někdo dokonce přišel o život. Toto je první problém, ale druhý problém je ten, že oblečení musí procestovat půlku světa, abychom si ho mohli koupit. A to také není moc ekologické, že?
Negativní vliv na naše zdraví
Barvy, které se při výrobě kousků používají obsahují toxické látky, které mají špatný vliv pro naši kůži a celkově i zdraví. Ve většině případech používají ty nejlevnější látky a barviva, takže se Vám klidně může stát, že se Vám objeví vyrážka nebo ekzém. A i přestože použijí to nejlevnější, co jde, tak prodejní ceny jsou kolikrát pěkně tučné.
A závěr?
Je určitě fajn si jednou za čas koupit nějaké značkové oblečení, ale neznamená to, že si budete každý týden obměňovat šatník. Určitě nechcete podporovat tyto praktiky, že ne? Navštěvujte secondhandy, můžete tam dát své oblečení, které Vám jen tak leží ve skříni nebo si ho vyměňujte s kamarádkami. Momentálně už vznikají i „slow fashion“ obchody – SUTU, Green butik a další. Běžte se do nich podívat a klidně si kupte nějaký kousek s pocitem, že nikdo kvůli němu netrpěl.