Nedostatečná konzumace zeleniny a ovoce, vysoká spotřeba soli, kouření, popíjení alkoholu, málo pohybu. Těmito způsoby Češi rádi ohrožují své zdraví. A nejsou to jen plané řeči. Jak ukázal výzkum Evropské komise o stavu zdravotnictví, žijeme díky tomu o dva roky méně než průměrní Evropané. Muži umírají v 72,6 letech, ženy o 0,9 let později. Pro představu nejdéle žijí v Norsku a to 80,9 let. V roce 2018 zemřelo v České republice necelých 113000 lidí.
Které nemoci zabíjely nejčastěji?(Zdroj: Český statistický úřad)
1. Nemoci srdce 32,3 %
2. Zhoubné nádory 24,5 %
3. Cévní nemoci mozku 7,1 %
4. Diabetes mellitus 3,8 %
5. Nehody 3,4 %
6. Chřipka a zánět plic 3,3 %
7. Alzheimerova nemoc a jiné demence 3,2 %
8. Chronické nemoci dolní části dýchacího ústrojí 3,1 %
9. Chronické onemocnění jater a cirhóza jater 1,8 %
10. Ateroskleróza 1,4 %
Vůbec nejhorším strašákem je ischemická choroba srdeční. Počet úmrtí na ni se sice podařilo od roku 2000 snížit o 20 %. Pořád na tuto nemoc ale zemře dvojnásobek Čechů ve srovnání s ostatními Evropany.
Dalším problémem je velký poměr obézních lidí. Opět jsme tady nad průměrem. Ten je v celoevropském měřítku 15 %, u nás to je neskutečných 20 %. S vysokou váhou přibývá především mladistvých, mužů a lidí s nízkým vzděláním.
Pravděpodobně nikoho u národa milovníku piva nepřekvapí problém s konzumací alkoholu. V celkovém žebříčku Češi zaujímají druhé místo, více vypijí v Litvě. V průměru jsme vypili necelých 12 litrů čistého alkoholu na hlavu.
Lze vysledovat horší zdravotní stav u obyvatel s nižším vzděláním a příjmem. Souviset to může s nerovnoměrným rozmístěním lékařů. Stále méně zdravotníků se totiž usazuje ve venkovských regionech.
Statistika ale ukazuje i jistá pozitiva. Tou je čtvrtá nejnižší úmrtnost v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Daří se prevence a léčba žloutenky i rakoviny prsu. Nejméně z celé Evropy Češi umírají na vrozené vady a deformace.