V životě bývají některé hodnoty nevyčíslitelné penězi, například láska, rodičovská péče o malá miminka, kvalitní partnerský vztah, pravé nefalšované přátelství, ochota nezištně pomáhat svým blízkým i cizím lidem v nouzi atd. Zajímavé je, že se podobné nevyčíslitelné vlastnosti týkají i schodišť.
Cenu schodiště pochopitelně zpočátku měříme na základě projektu a výrobních nákladů, konzultujeme ji s firmou či bytovým architektem a zařazujeme do cenové kalkulace jednotlivé položky, jako jsou stupnice a podstupnice, zábradlí, madla, podesty, bočnice atd.
Jakmile je schodiště sestavené a funkční a nabízí se první nesmělé krůčky do vyšších pater, uvědomíme si, že skutečná cena je měřitelná i samotným využíváním a profitem, který z něj pramení. Jaká je tedy skutečná cena schodiště, a jaké benefity nám nabízí, i když zrovna nejsou ryze finanční?
Fyzická kondice – kdo má doma schody a chodí po nich denně, výrazně vylepšuje fyzickou kondici ve srovnání s lidmi, kteří chodí spíše po rovině. Chůze do schodů i ze schodů více namáhá svalstvo dolních končetin a tím nutí srdce a krevní oběh intenzivněji pracovat.
Depresivní stavy – dnešní doba je plná stresových podnětů, někdy je jich natolik, že nás mohou uvrhnout až do stavů hlubokých depresí, smutku, beznaděje, strachu a dalších negativních emocí. Postavit se stresu nemusí být snadné, ale máme-li po ruce vhodné pomůcky, dá se to zvládnout. K těm nejsilnějším antistresům patří skákání na trampolínách, plavání a chůze po schodech. Výhodou je, že máte schody přímo doma, takže nemusíte platit ani za návštěvu bazénu, ani za pořízení trampolíny. Nemusíte ani řešit chlorovanou vodu v bazénu, na schodech vystačíte s otevřeným oknem a čerstvým povětřím.
Zdravé nohy a chodidla – chůze po schodech posiluje dolní končetiny komplexně včetně svalů chodidel, pokud po nich chodíme naboso. Tím se eliminuje vznik ploché nohy, což je další benefit, který navyšuje skutečnou hodnotu schodiště ve vašem domě.