Pro mnoho řidičů nepatří zima mezi nejoblíbenější roční období, a není divu. Jistě, můžeme se kochat krásnými výhledy na zasněženou krajinu, avšak to platí většinou jen pro spolujezdce. Ti, co sedí za volantem, mají v tuto dobu obvykle jiné starosti. Je jasné, že podmínky na silnicích jsou v tuto dobu odlišné od zbytku roku. Setkáváme se s náledím, sněhem i nízkými teplotami, přičemž každý z těchto faktorů nás může pořádně potrápit. Je proto pochopitelné, že je nutné dodržovat určitá speciální pravidla, pokud chceme dojet pokud možno bezpečně.
V první řadě je nutné přizpůsobit rychlost stavu vozovky. To většinou znamená pomalejší jízdu, což mnoho z nás rozhodně neocení. Zde však rychlá jízda může být i životu nebezpečná, neboť náledí může být skryto pod tenkou vrstvou sněhu, případně si jej nemusíme všimnout, zvláště za tmy. S tím souvisí také delší brzdná dráha. Tuto skutečnost musíme mít na paměti vždy, když se blížíme k přechodu (neboť chodci si to obvykle neuvědomují) a také při předjíždění. Snadno zde totiž můžeme ohrozit nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.
Pokud nemáme garáž, je nutné vstát dřív a věnovat autu před odjezdem zvýšenou pozornost. Je nutné oškrábat skla a také nastartovat motor, aby se zahřál. Jinak by totiž mohl vypovědět službu v nejnevhodnější chvíli. Zde je potřeba upozornit, že pod kapotou či pod koly často hledají úkryt před zimou různá zvířata, jako jsou kočky či kuny. Je tedy dobré se vždy přesvědčit, že žádného „černého pasažéra“ nemáte.
Pozornost je také nutné věnovat kolům vozidla. Posypová sůl, kterou silničáři sypou silnice, totiž pneumatikám příliš nesvědčí. Jistě, je to stále lepší varianta než náledí, přesto však péče v tomto ohledu neuškodí. Stejně tak je dobré včas vyměnit pneumatiky za zimní, které jsou lépe uzpůsobeny k jízdě v zimních podmínkách. Samozřejmě se nám to může zdát komplikované, ale věřte, že vám tato opatření mohou zachránit život.