Snem mnoha mladých lidí je mít vlastní bydlení, ať už půjde o dům či byt. A není divu, koneckonců má řadu výhod, například nemusíme platit někomu za to, že danou nemovitost můžeme používat. Máme také mnohem větší svobodu si ji upravit či rekonstruovat tak, aby přesně odpovídala našim představám. O tom, že se nemusíme bát, že nám majitel neprodlouží smlouvu, ani nemluvě.
To vše zní dobře. Problém je však v tom, že ceny nemovitostí nejsou zrovna nejmenší. Je to dáno samozřejmě jednak cenou jejich výstavby, a současně také tím, že se jedná o velmi žádanou a zároveň omezenou komoditu. Není tedy divu, že naprostá většina lidí si je nemůže jen tak dovolit.
Co ale dělat, pokud se objeví vhodný dům či byt? Máme si jej nechat utéct? Ne nezbytně. Řešením může být hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Je jí mnoho druhů. Nejčastěji je však rozdělována podle poskytovatele. Máme tedy bankovní a nebankovní hypotéky Fahd.cz. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Kromě toho na první pohled patrného, tedy poskytovateli, se liší i v jiných věcech. V bankách obvykle dostanete poněkud vyšší úrok, avšak na druhou stranu zde máte i služby jako pojištění pro případ ztráty schopnosti splácet a celkově vyšší solidnost.
Nebankovní společnosti naopak lákají klienty na nižší úroky a také na volnější podmínky, které musí žadatel splnit. Patří sem například fakt, že u některých typů hypotéky nevyžadují doklad příjmu či si žadatele neověřují v registru dlužníků. To samozřejmě znamená, že na ni dosáhne mnohem vyšší množství lidí.
Problém však je, že i zde existují háčky. Jsou to například nejrůznější poplatky, které zde bývají vyšší než u bankovního typu. Také sankce za nesplácení jsou mnohem tvrdší, a pokud si nedáte pozor, můžete skončit až v péči exekutora.
Nakonec však záleží jen na vás, kterou si vyberete. Jen mějte na paměti, že se jedná o závazek na dlouhou dobu. Proto si jej předem řádně promyslete, ať později nelitujete.