Když se řekne slovo kratom, většina zasvěcených si představí klasický malý stromek. Mnozí jej také pěstují doma v květináči, a to nejen pro jeho blahodárné účinky. Jen málokdo se však blíže zajímá o to, že existují různé druhy kratomu. Každý z nich však má poněkud jiné vlastnosti. Pokud jde o vzhled, liší se od sebe velikostí a tvarem listů a také zabarvením kůry. Hlavním poznávacím znamením a klíčem k určení je však barva a hustota žilkování na spodní straně listů. To může klasicky zelené, ale také mít různé odstíny od bílé až po tmavě červenou.
Je pravdou, že právě podle tohoto žilkování jsou většinou jednotlivé druhy pojmenovávány, nebo je alespoň pod těmito názvy najdete v běžných obchodech. Ovšem ačkoliv vzhled je rozhodně hlavním klíčem k jejich určování, rozhodně to není jediný rozdíl, který mezi nimi najdeme.
Ten asi nejdůležitější spočívá v obsahu účinné látky, její síle a koncentraci. To je také faktor, který určuje, které z nich se hodí pro lékárenské zpracování. Ačkoliv se z kratomu doposud nevyrábí oficiální léky, najdeme jej v mnoha doplňcích stravy určených k hubnutí, ale také ke zmírnění stresu či zlepšení soustředění.
Pokud jej chceme mít doma, záleží na tom, k jakému účelu jej využijeme. V případě, že jej chceme mít jen jako pokojovou rostlinu, je dobré vybrat ten nejméně náročný druh, případně, pokud jste zkušený pěstitel, takový, který se vám nejvíce líbí. Pokud jej však budeme využívat k přípravě různých koktejlů na hubnutí, měli bychom se raději řídit právě obsahem účinné látky.
V případě, že si nejste jisti, který z nich byste měli vybrat, je dobré se zeptat prodejce, případně kontaktovat někoho, kdo s jeho pěstováním má již určité zkušenosti. Ten nám může poradit nejen to, jaký konkrétní druh bychom měli zvolit, ale také to, jak se o něj starat, aby nám prosperoval. A tím nám značně ulehčí práci.