Také jste zvědaví, co zeolit dokáže, a koupili jste si jej na zkoušku, případně se k tomu v brzké době chystáte? Pak máte jedinečnou příležitost zjistit, zda to není jen klamavá reklama, a zda skutečně tento minerál prokazuje vlastnosti, o kterých se píše v různých odborných i laicky pojímaných statích.
Okrasný posyp – pro tyto účely se nejvíce hodí kameny rozdrcené do velikosti zrn přibližně mezi 8 a 32 mm. Říká e tomu velikost frakce a tato frakce vyniká hlavně na zahradách v okolí okrasných dřevin, krátce střižených, svěže zelených trávníků, kvetoucích rostlin a skalniček. Barva zeolitu s barvou zástupců rostlinné říše skvěle kontrastuje.
Zemědělská půda – chystáte-li se na zahradě pěstovat zemědělské plodiny anebo teprve osévat trávník, zeolit se může hodit do směsi zeminy pro její provzdušnění, i jako hnojivo, protože dodává rostlinám minerální ionty a tzv. biogenní látky.
Pohlcovač zápachu – zápach je v domácnostech samozřejmě jev nežádoucí a snažíme se jej zbavit různými metodami, někdy účinnými, jindy třeba kontraproduktivními, jako je např. osvěžovač vzduchu. Spolu s důkladným větráním a různými čisticími a desinfekčními prostředky můžete využít právě zeolit. Osvědčil se v kuchyních v odpadkových koších, kde absorbuje zápach hniloby a odér plísní, a někteří lidé používají různě velkou frakci zeolitu pro eliminaci zápachu z obuvi.
Filtrační médium – se zeolitem se můžete setkat u bazénů a vířivek, kde konkuruje křemičitému filtračnímu písku. Je to navíc výhodné v tom, že jeho vnitřní struktura připomíná soustavou dutin houby, jimiž nasává nečistoty do svých útrob. Zeolit filtruje jak svým povrchem ostrých hran, tak i uvnitř pomocí dutinek a zároveň iontovou výměnou, kdy ochotně vstřebává z vody amoniak a do vody naopak ze sebe uvolňuje ionty různých minerálů a stopových prvků.