… On work a ona shop. Nedávno jsem slyšela tento vtip a zasmála jsem se. Jenže pak jsem začala přemýšlet o pointě vtipu (ne že bych si snad myslela, že nějakou má), ale stejně mi začal vrtat hlavou. Nepatřím totiž k těm ženám, které by se nechávaly zahrnovat drahými dárky. A nikdy jsem nepatřila. Naopak mě takový povrchní styl života irituje.
Jeden dává, druhý bere: Dá se to vydržet?
Domnívám se, že ve vztahu nemůže jeden pořád dávat a druhý jen brát. A netýká se to pouze materiální stránky. Pokud spolu dva lidé sdílí život a jsou spolu ve vztahu, měli by oba dávat a dostávat zhruba nastejno. A když tomu tak není, vztah nefunguje. A většinou je nespokojený ten, který víc dává. Ale jak udržet rovnováhu? Základem je komunikace.
Mluvit, mluvit, mluvit
Partneři by mezi sebou měli mluvit nejen o příjemných věcech ale i o problémech. Protože pokud se jednomu z nich cokoliv nelíbí a neřekne to, nic se nezmění. Zatím totiž neumíme číst myšlenky druhých. Naštěstí. Samozřejmě všichni víme, jak těžké je začít mluvit o něčem nepříjemném, nechce se nám do toho, čekáme na vhodnou chvíli, a když se konečně odhodláme, srdce nám bije jak splašené a mnohdy to skončí hádkou, což jsme nechtěli. Důležité je na partnera neútočit, v klidu mu sdělte svůj názor na daný problém, ale vyslechněte si i ten jeho, aniž byste ho přerušovali větami typu „Ale to není pravda…“ Možná to tak partner cítí a má právo sdělit vám své pocity. Nemusíte s ním souhlasit. Ale vyslechněte ho.
Zásady správné komunikace
Partnerská komunikace je složitá, ale při dodržování několika pravidel, může být efektivní:
– Ráno moudřejší večera – neřešte problémy, pokud jste rozčílení.
– Mluvte face to face – u očí do očí.
– Neřešte problémy na sociálních sítích, nýbrž s partnerem.
– Mějte každý svůj prostor pro vyjádření svého názoru – neskákejte si do řeči.
– Naslouchejte si.
– Najděte kompromis – není chyba jen v jednom z vás.
Pokud by vám problémy přerůstaly přes hlavu, existují partnerské poradny nebo koučové, kteří vám rádi pomohou. Jestli nechcete řešit své problémy s cizím člověkem, existuje i odborná literatura například kniha Zlatá kniha komunikace od Davida Grubera nebo Obtížné rozhovory od Bruce Pattona.