Jestliže se rozhodnete, samozřejmě po důkladném zvážení, pro koupi zakrslého králíčka, mějte na paměti, že se jedná o tvora společenského, který bude vyžadovat vaši pozornost, čekat na pohlazení a za odměnu vás „pronásledovat“ na každém kroku. Na rozdíl od pejska, kočky nebo papouška se jedná o tiché zvíře, které svého majitele neobtěžuje zvukovými projevy.
Přednost byste při koupi měli dát zkušenému chovateli, od kterého dostanete i rodokmen. Pravidelné docházení k veterináři by mělo být samozřejmostí, postačí 2x do roka kvůli očkování a preventivním prohlídkám.
Dobře se zamyslete i nad tím, kam králíčkovi umístíte klec, protože přes den odpočívá a nejvíce řádí večer a po ránu, tak aby svými pohyby a šmejděním nerušilo nikoho z rodiny při spaní.
Žádný šmudla to není
Strach nemusíte mít ani z toho, že by vám králíček udělal v místnosti nějaký nepořádek. Pokud ho naučíte chodit na záchod (může to být pro fretky nebo kočičky), budete mít i méně práce s úklidem klece a ušetříte tak i značné množství podestýlky (mohou být piliny nebo pelety pro kočky), čištění záchodu postačí každý druhý den.
Věrný jako pes
I přesto, že fyzicky se pejskovi nepodobá ani náhodou, některé vlastnosti mají společné. Můžete ho naučit reagovat na určité zvuky, s oblibou se mazlí a je velice zvídavý. Mimo klec je dobré ho nechat pár hodin denně, samozřejmě, pokud je někdo doma a nejsou v jeho blízkosti kabely. Vodu dávejte každý den čistou, stejně tak by měl mít dostatečné množství sena, obsahuje vlákninu (ideální je seno sušené doma). Zeleninu a ovoce dávejte čerstvé, nejlépe v pokojové teplotě. Další potravou jsou granule a pochutnají si i na ovesných vločkách.
Nepřítelem pro králíka, stejně jako pro člověka, je stres. Neměli byste ho tedy vystavovat výrazným změnám, které by mohl špatně snášet. Rozhodně se nedoporučuje měnit umístění klece nebo i jejího obsahu. Prostě králíčci nejsou typy na velké změny.